Ikona Zegara 5min.

3 POSTAWY, KTÓRE SKAZUJĄ SPÓŁKĘ NA BIZNESOWĄ IZOLACJĘ

Aut. Liliana Anam

Trójka winnych, czyli kto namieszał na rynku

Zanim wskażę winnych zamieszania, cofnę się w czasie do 2015 roku. Był on szczególny, ponieważ w przeciwieństwie do dwóch wcześniejszych dekad, po raz pierwszy połączyły się niczym w wiązce laserowej, oczekiwania społeczne, inwestorów i … wola polityczna decydentów. Rezultatem są dwa ważne dokumenty, które wpływają na nasz biznes: Porozumienie paryskie dot. klimatu i Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ 2015-2030 (tzw. SDGs).

Komisja Europejska przystąpiła do urzeczywistniania założeń obu dokumentów i w ten sposób powstał unijny plan – tzw. Zielony Ład – oraz szereg ważnych regulacji, które mają wpływ na komunikację spółki z inwestorami oraz instytucjami finansującymi.

Mowa tutaj o Trójce winnych czyli rozporządzeniach dot. Taksonomii, SFDR oraz dyrektywy CSRD. To z nimi związany jest szereg aktów delegowanych, regulacji technicznych (RTS) oraz wytycznych. Dwa rozporządzenia i jedna dyrektywa stanowią silnik zrównoważonego finansowania i mają zmienić oblicze systemu finansowego w Europie.

Taksonomia określa kryteria definiowania działalności zrównoważonej środowiskowo, nakłada też wymogi raportowania na wybrane spółki i instytucje finansowe. SFDR nakłada wymogi raportowania na instytucje finansowe, które z kolei skutkują zapotrzebowaniem na dane ze strony spółek, a CSRD wprowadza jednolite zasady raportowania ESG wśród dużych podmiotów i spółek notowanych na giełdzie.

Rewolucja w systemie finansowym

Często słyszę o „prysznicu regulacyjnym” i to jest to delikatniejsze określenie w rozmowach o zakresie zmian. Niemniej świat zmienia się już teraz, na naszych oczach. Zmienia się sposób podejmowania decyzji przez uczestników rynku finansowego, który powoduje, że dane ESG (czyli środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego) stają się hot commodity. Zielone obligacje notują kolejne wzrosty. Inwestorzy instytucjonalni jak Black Rock opierają swoje kryteria inwestowania o ESG. Na polu międzynarodowym trwa współpraca między Chinami, które zbudowały swoją taksonomię, a Europą i innymi krajami. System finansowy ma zasięg globalny, choć lepiej określa go, w kontekście zrównoważonego rozwoju, przymiotnik planetarny. Polska również na tej planecie ma swoje miejsce.

W kontekście tych (wielkich, przez duże „W”, lawinowych etc.) zmian obserwuję trzy postawy, które nie dają żadnego bezpiecznika spółce i skazują ją na finansową izolację.

Sprawdź, czy w Twojej firmie jest jedna z nich.

Postawa nr 1. Mój sposób na rewolucję. Przeczekam

Ta taktyka bywa pokłosiem myślenia „biznes potrzebuje ciszy”, „jeśli to dotyczy dużych podmiotów – to podzielę biznes na dwie mniejsze spółki” etc. Zadam Ci pytanie: Czy można było po prostu przeczekać rewolucję francuską i Napoleona w Europie? No nie. Podobnie nie ma takiej możliwości przy rewolucji systemu finansowania i zazielenia go. Stoją bowiem za nią silne motywacje: chcemy przeżyć na tej planecie przy względnym dobrostanie. I robić dobry biznes.

Jeśli opóźnisz dostosowanie się do zmian, będzie Ci coraz trudniej, ponieważ z założenia system jest dynamiczny i zakłada, że będzie odzwierciedlał najnowsze osiągnięcia nauki. Będzie zatem ulegał kolejnym, coraz głębszym zmianom. Takie założenie jest „wszyte” w taksonomię, jak również w jednolity europejski standard raportowania – on również zakłada regularne przeglądy.

„Fala ESG” może wymagać od Ciebie:

# korekt w modelu biznesowym (widzisz gdzieś plastikowe sztućce w sklepach? Pomyśl o producencie)

# określenia ryzyk jakie dotyczą Twojej spółki. (wpisanie do listy ryzyk „zmiana klimatu” nie oznacza, że nim zarządzasz)

# przygotowania pracowników (jest takie zalecenie w Wytycznych KE dot. raportowania kwestii klimatu – czy spółka inwestuje w nowe umiejętności i wiedzę pracowników by móc funkcjonować w  gospodarce niskoemisyjnej)

# systemu raportowania, który zapewni Ci dane ESG stające się dzisiaj powoli biletem do biznesu.

Postawa nr 2. Stary model biznesowy – nowa narracja

To postawa, w której widzimy, że COŚ trzeba zrobić. I to COŚ to podejście bliższe myślenia „malujemy płot na zielono”, czyli że zostaje „po staremu”, ale opiszemy to na nowo. Przygotowanie nowego sprawozdanie z działalności zgodnie z tą linią, to sposób na wyrzucenie pieniędzy w błoto.

Dlaczego?

Podobnie jak konsumentki, które czytają na opakowaniach kosmetyków co to znaczy EKO i rozumieją już, że gdy jest informacja: 99% składników pochodzenia naturalnego, to trzeba sprawdzić składniki oraz czy waga też się zgadza – inwestorzy również sprawdzają fakty. I mają zdecydowanie bardziej czułe narzędzia: formularze, ratingi, benchmarki czy procesy due dilligence.

Dlatego najlepiej jest opracować plan działań i plan ujawnienia informacji. Co jest możliwe dzisiaj, a co za dwa-trzy lata? Lepiej zatem zaprezentować rzetelne plany i się z nich rozliczać, niż komunikować ogólne hasła i słabej jakości dane.

Postawa nr 3. Taksonomiczny czyli  kosmiczny wymiar dla wielu firm

Trzecia postawa występuje przy każdej zmianie, a jest to metoda na zaprzeczenie. „Słyszę taksonomiczny, myślę kosmiczny”, albo „to dotyczy dużych firm”, „to nie dotyczy mojej branży”, „nie jestem elektrownią, tworzę oprogramowanie”.
Okazuje się, że w perspektywie 3 lat (czyli w biznesie za chwilę), zrównoważone finansowanie będzie dotyczyło większości firmy, które będą chciały zaciągnąć kredyt, ubezpieczyć się, czy pozyskać inwestora prywatnego czy giełdowego.

Podsumowanie

Jestem ciekawa, czy odnalazłeś/odnalazłaś jedną z taktyk u siebie. Jeśli tak, to rekomenduję, zmianę myślenia i podjęcie działania.Nie będę tutaj specjalnie oryginalna, ale poniższe, zdroworozsądkowe kroki warto podjąć. Być może sytuacja nie będzie wymagała od Ciebie dużych zmian, ale warto być świadomym co zrobić by nie tyle przetrwać, co zyskać.

#1 zorientuj się na czym polegają zmiany i w jakim stopniu Ciebie dotyczą,

#2 sprawdź co możesz zrobić dzisiaj, a co w kolejnym roku. Jeden z moich klientów powiedział, że zastanawia się kogo dzisiaj powinien zatrudnić by mieć pod ręką „hot commodity”, jakimi są dane ESG, a jak jest u Ciebie?

#3 deleguj temat pracownikom i współpracownikom, niech się uczą i będą wsparciem dla Ciebie,

#4 jeśli możesz, skorzystaj przynajmniej w niezbędnym zakresie z ekspertów na rynku, którzy mogą Ci pomóc.


Więcej informacji o raportowaniu ESG znajdziesz w jedynym na polskim rynku kursie raportowania 💥„Mistrzowski Raport ESG”💥. To kopalnia wiedzy o tym jak ułożyć sprawozdawczość, wydobyć dane ESG z firmy i przygotować dobry raport ESG za rok 2021. 📧 Zapisz się na listę zainteresowanych, by jako pierwszy/a otrzymać informację o szczegółach kursu i starcie przedsprzedaży na lepszych warunkach. https://mistrzowskiraportesg.gr8.com/

wróć do wszystkich wpisów