Ikona Zegara 6min.

19.10.2016

STUDIA PODYPLOMOWE CSR – III EDYCJA I WASZE PYTANIA

Na studia podyplomowe „Manager CSR” cały czas trwa rekrutacja. Zostały one przygotowane z myślą o osobach, które mają za sobą już pierwsze doświadczenia zawodowe, chcą inwestować w swój rozwój i spędzić rok z CSR-em.

Artykuł prezentuje odpowiedzi na różne pytania jakie pojawią się w związku ze studiami. Na pytania odpowiada kierownik studiów Liliana Anam.

DLA KOGO SĄ TE STUDIA?

Studia są dedykowane wszystkim, którzy chcą zainwestować w swój rozwój i postawić na kierunek, który został doceniony za najlepiej dopasowany do potrzeb rynku. Do tej pory na studiach przeważały osoby, które mają już pierwsze doświadczenie zawodowe. W I edycji większość uczestników stanowiły osoby z około 7-12-letnim doświadczeniem zawodowym, w II edycji, około jedna czwarta grupy miała dłuższe doświadczenie, ponad 20-letnie. Słuchacze rekrutują się przede wszystkim z biznesu. Jednak część z nich reprezentuje administrację rządową, samorządową czy organizacje społeczne.

CO WYRÓŻNIA WAS SPOŚRÓD INNYCH STUDIÓW PODYPLOMOWYCH W TYM TEMACIE?

Bardzo wiele rzeczy, od takich drobnych, ale i ważnych spraw jak centralna lokalizacja w Pałacu Kultury i Nauki, po tak istotne jak program i kadra.

Wyróżnia nas program, który został również nagrodzony. Gdy tworzyliśmy te studia, CSRinfo miało jedno z największych doświadczeń na polskim rynku w zakresie doradztwa i szkoleń CSR. Byliśmy świadkami rozwoju nowej grupy zawodowej „menedżerów CSR”. Widzieliśmy ich potrzeby, trudności i wyzwania nowej roli. W oparciu o te doświadczenia opracowaliśmy program, który ma pomóc osobom pełniącym i aspirującym do roli menedżera CSR w realizacji codziennych obowiązków i byciu równoprawnym partnerem dla innych funkcji w firmie To spowodowało, że nasz program jest osadzony wokół konkretnej roli, obejmując nie tylko kwestie zarządcze, ale również komunikację i umiejętności menedżerskie.

Staramy się również lepiej poznać po godzinach i zazwyczaj zapraszamy słuchaczy co najmniej na spotkania „po godzinach”. Ich częstotliwość zależy w dużej mierze od słuchaczy.

Nasz program posiada przedmioty, których nie ma na innych uczelniach jak ryzyka zrównoważonego rozwoju oraz elementy nieobecne na innych studiach jak gra symulacyjna czy wizyta studyjna.
Mamy świetną kadrę, specjalistów w swoich dziedzinach, za co jestem wdzięczna Collegium Civitas, które umożliwiło nam dobranie kadry pod kątem doświadczeń.

KTO WYKŁADA NA STUDIACH?

Na studiach wykładają konsultanci CSRinfo, czyli jedne z najbardziej doświadczonych osób na polskim rynku w zakresie doradztwa CSR. Obok nich kadrę tworzą eksperci w swoich dziedzinach. Dodatkowo na zajęciach gościmy praktyków z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Do tej pory swoją wiedzą podzielili się przedstawiciele z takich firm jak Orange Polska, DB Schenker, PKN Orlen, IBM, , La Roche Posay, Bank Zachodni WBK, Bank Millenium, RWE Polska, ArcelorMittal Poland, mBank i wiele innych. Studia oferują wspaniałe możliwości networkingu.

KOGO BĘDZIE GOŚCIĆ III EDYCJA STUDIÓW?

Co roku zapraszamy praktyków z dużych organizacji biznesowych jak i społecznych. Na każdym kroku podkreślamy, że wiedzę na temat CSR powinien posiadać każdy, niezależnie od nazwy stanowiska na wizytówce. Zależy nam na pokazaniu konkretnych praktyk firm jak i doświadczeń z zakresu CSR, dlatego do prezentacji zapraszamy osoby z różnych działów np. HR, zakupy i logistyka, sprzedaż czy z obszaru finansowego. O gościach informujemy studentów na bieżąco.

CZY WYKŁADOWCY SŁUŻĄ POMOCĄ W PRACACH PRZYGOTOWAWCZYCH DO PRACY ROCZNEJ?

Tak. Słuchacze na bieżąco mają kontakt z wykładowcami CSRinfo, ponieważ jesteśmy na każdym zjeździe. Dodatkowo słuchacze będą mieli wyznaczony jeden termin na konsultacje prac w grupach.

JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA?

Zajęcia mają różny charakter. Składają się na nie prezentacje, dyskusje, ćwiczenia i warsztaty. Łączymy różne metody nauczania, niemniej trzymamy się ram studiów, co oznacza dla słuchaczy własne poszukiwania, refleksję. Nie są to studia typu MBA czy warsztaty szkoleniowe.

CZEGO NAUCZĘ SIĘ NA ZAJĘCIACH O RAPORTOWANIU NIEFINANSOWYM?

Śledzimy trendy CSR i odpowiednio dopasowujemy program. Raportowanie niefinansowe ze względu na zmiany w ustawie o rachunkowości to teraz bardzo ważny temat. Od początku naszych studiów przeznaczaliśmy więcej godzin niż inne podobne kierunki na zajęcia z raportowania. Podczas drugiej edycji na raportowanie niefinansowe składały się wykład wprowadzający oraz jednodniowy warsztat. W III edycji zamierzamy utrzymać liczbę godzin, aczkolwiek w nieco inny sposób podzielimy zajęcia. Na zajęciach dowiesz się jakie są standardy CSR związane z raportowaniem, poznasz standard raportowania Global Reporting Initiative oraz proces raportowania i wskaźniki związane z raportowaniem.

KIEDY BĘDZIEMY PRACOWAĆ NAD STRATEGIĄ?

Zajęcia dotyczące strategii CSR rozpoczynają się zazwyczaj na 3 zjeździe i są kontynuowane na kolejnych. Słuchacze poznają proces budowy strategii, przykłady strategii. Następnie uczą się jej budowy przygotowując pracę roczną.

JAK WYGLĄDA ZALICZENIE ROCZNE?

Zdaję sobie doskonale sprawę z tego jak wymagające jest połączenie studiów podyplomowych z innymi obowiązkami. Dlatego zależało mi bardzo na tym by praca roczna była jak najbardziej użyteczna. Składa się na nią praca w grupie, która polega na opracowaniu strategii bądź konkretnych projektów dla wybranej firmy. Jedna z grup tworzy raport zrównoważonego rozwoju dla m.st. Warszawy. Wynik grupa prezentuje na zajęciach.

GDZIE ODBYWA SIĘ WIZYTA STUDYJNA?

W poprzednich edycjach mieliśmy bardzo ciekawą wizytę w bardzo wyjątkowej firmie jaką jest Lotnisko Chopina w Warszawie. Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku, na którym umieściliśmy relację z tego spotkania.

CZY STUDIA WYMAGAJĄ ZNAJOMOŚCI JĘZYKA ANGIELSKIEGO?

Zajęcia, poza wykładem zagranicznego gościa, są w języku polskim. Większość materiałów jest w języku polskim, ale część przykładów i materiałów jest w języku angielskim. Myśląc o rozwoju w tematyce CSR warto znać język angielski, ponieważ najlepsze materiały, przykłady i dorobek naukowy z tej dziedziny są w języku angielskim.

ILE CZASU TRZEBA REZERWOWAĆ W KALENDARZU NA ZADANIA ZALICZENIOWE W PIERWSZYM SEMESTRZE ZAJĘĆ?

Zachęcamy do ustalenia harmonogramu prac w grupach tak, aby podobnie jak w projektach realizowanych przez menedżerów CSR na starcie określić kluczowe punkty w pracach przygotowujących do rocznej pracy zaliczeniowej. Czas poświęcony na pracę zależy w dużej mierze od pracy grupy. Mogą to być 2 dni, a może być to więcej czasu.

GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?

Zajęcia odbywają się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Centralna lokalizacja. Najlepsza w Polsce.

JAK CZĘSTO ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?

Zjazdy są zaplanowane raz w miesiącu, z wyjątkiem stycznia gdy są dwa zjazdy. Zajęcia rozpoczynają się w sobotę o 9:30-16:30, a w niedzielę o 9:00-16:15.

CZY NA WSZYSTKICH ZJAZDACH JEST OBOWIĄZKOWA OBECNOŚĆ?

Można mieć jedną nieobecność na zajęciach na większości zajęć, z wyjątkiem warsztatów na których obecność jest podstawą zaliczenia.

INFORMACJE DODATKOWE

Zajęcia rozpoczynają się 26 listopada 2016. Możesz zarejestrować się już dzisiaj by zabezpieczyć miejsce i dopełnić formalności później.

Opis i harmonogram studiów oraz link do rejestracji na studia znajduje się na stronie Collegium Civitas.

Jeśli chcesz wiedzieć czego nauczyli się studenci II edycji, przeczytaj ten artykuł.

Jeśli masz pytania, możesz kontaktować się bezpośrednio z Collegium Civitas lub (w sprawach merytorycznych) z kierownikiem studiów.

wróć do wszystkich wpisów