Taksonomia UE

Taksonomia UE, to system klasyfikacji działalności gospodarczej, który ma wspierać zrównoważone inwestycje. Wprowadzona została jako rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i stanowi część szerszych ram ujętych w Europejskim Zielonym Ładzie.

Dla jednych firm to obowiązek ujawniania informacji, dla innych – szansa na wzrost i zdobycie finansowania. Taksonomia umożliwia jednolite raportowanie w zakresie działalności zrównoważonej środowiskowo (w uproszczeniu „zielonej”), dzięki czemu instytucje finansowe zyskują wspólny język.

Taksonomia UE – jak działa?

Unijna taksonomia opiera się na precyzyjnie określonych kryteriach kwalfikacji (opartych na danych naukowych i dostępnej technologii), które pozwalają ocenić, czy dana działalność gospodarcza jest działalnością zrównoważoną. System ten przekłada złożone kryteria techniczne kwalfikacji na trzy kluczowe wskaźniki efektywności (KPI):

  • obrót,
  • nakłady inwestycyjne (Capex),
  • koszty operacyjne (Opex).

Dzięki taksonomii zawierającej jednolitą dla całej Unii Europejskiej definicję działalności zrównoważonej środowiskowo, instytucje finansujące mogą w bezpieczny sposób podejmować decyzje inwestycyjne.

Jeśli Twoja firma podlega pod obowiązek sprawozdawczy wg dyrektywy CSRD, to jednocześnie podlega pod taksonomię. Obowiązki dot. taksonomii są ujęte w szeregu dokumentów: Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088 u oraz aktach delegowanych do niego.

Cele środowiskowe taksonomii UE

Kryteria oceny działalności gospodarczej zrównoważonej środowiskowo to:

  • łagodzenie zmian klimatu,
  • adaptacja do zmian klimatycznych,
  • zrównoważone wykorzystywanie i ochrona zasobów wodnych i morskich,
  • przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym,
  • zrównoważone wykorzystywanie zasobów naturalnych,
  • ochrona bioróżnorodności.

Dla każdej działalności należy ocenić jej wkład w realizację celów środowiskowych taksonomii oraz stopień zgodności działalności zrównoważonej z wytycznymi.

Jak wspieramy firmy w zakresie taksonomii działalności zrównoważonej?

Taksonomia wymaga od przedsiębiorstw zaraportowania wskaźników, które mówią o tym jaka część działalności jest zrównoważona środowiskowo. Tym samym łączy kwestie środowiskowe (ale też i społeczne) z finansowymi i wymaga współpracy różnych działów, przynajmniej na pierwszym etapie tzw. ustawienia raportowania taksonomii.

Jeśli Twoja firma podlega dyrektywie CSRD, to automatycznie musi stosować się do taksonomii. Wspieramy firmy w analizie i wdrożeniu przepisów poprzez:

  1. Szkolenia dla zespołów – zrozumienie kryteriów zrównoważonego rozwoju i przygotowanie do ujawniania informacji. Bez wiedzy na temat tego jak taksonomia działa w praktyce, trudno jest zrobić jakikolwiek krok do przodu.
  2. Przygotowanie planu działania, budowy systemu i podziału odpowiedzialności za nowy proces w organizacji – taksonomia wymaga współpracy z różnymi działami operacyjnymi. Czasami firmie trudno jest ustalić, kto czym powinien się zajmować.
  3. Ocena zgodności działalności zrównoważonej – przeanalizujemy działalności firmy pod kątem kryteriów kwalifikacji i zgodności z kryteriami technicznymi.
  4. Identyfikacja działalności wnoszących istotny wkład – wskażemy, które procesy są związane działalnościami kwalifikującymi i udokumentujemy te decyzje.
  5. Planowanie raportowania wskaźników wyników – wdrożymy systemy zbierania danych dla kluczowych wskaźników wyników.
  6. Weryfikacja minimalnych gwarancji – zgodnie z Wytycznymi OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych i innymi źródłami prawa, czyli standardów społecznych dot. kwestii pracowniczych i praw człowieka. Nasza ocena pomoże Ci zidentyfikować możliwe ryzyka w tym temacie. Pamiętaj, że bez spełnienia minimalnych gwarancji, Twój wynik w taksonomii będzie równał się zeru.
  7. Jeśli masz już pierwsze doświadczenia za sobą, możesz też skorzystać z pakietu konsultacji, który jest elastyczny.

Pomagamy przy ocenie, czy firma prowadzi działalność zgodną z taksonomią – od analizy po dokumentację, w przedsiębiorstwach niefinansowych, czyli wszystkich spółkach poza bankami, funduszami etc.

 

kompas leżący na mchu

Co zyskasz dzięki naszej współpracy?

  • Zrozumienie w organizacji jak działa taksonomia. Dla wielu firm to rozporządzenie jest niezrozumiałe. Z nami jesteś w stanie „rozpracować” temat.
  • Zyskasz raport dot. oceny minimalnych gwarancji, które obejmują kilkaset wytycznych wywodzących się z konwencji MOP, wytycznych OECD oraz ONZ. Odciążymy Cię od tego.
  • Dokumentację dot. decyzji, kwalifikacji działalności taksonomicznej.
  • Dzięki przeszkoleniu i identyfikacji działalności kwalifikującej i zgodnej z taksonomią UE, Twój zespół ds. finansów będzie w stanie przypisać zdarzenie finansowe do działalności i skalkulować Opex, Capex i obrót.
  • Finalnie zyskujesz samodzielność w spełnieniu tego obowiązku.
  • Taksonomię możesz też skalkulować dobrowolnie, zyskując tym dostęp do finansowania.
  • Przewagę konkurencyjną na rynku zrównoważonych inwestycji.

Wzrost znaczenia ESG i wzrost zrównoważonych inwestycji sprawiają, że taksonomia działalności zrównoważonej staje się kluczowa dla firm chcących pozyskać finansowanie i utrzymać reputację na rynku.

Jak wygląda współpraca z nami?

Kontakt w sprawie usługi

Mateusz Śledź CSRinfo

Mateusz Śledź

Menedżer ds. usług ESG

Pomogę Ci ocenić na jakim etapie jest Twoja firma i dopasuję rozwiązanie do Twoich potrzeb. Proponuję środki, które najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w doradztwie w branży ochrony środowiska i gospodarki odpadami opakowaniowymi.

Skontaktuj się ze Mną