Ikona Zegara 3min.

kobieta trzymająca laptop i łącząca się z innymi na mapie

29.04.2024

Analiza interesariuszy – obowiązek i korzyść dla przedsiębiorstwa

Zgodnie z wymaganiami dyrektywy CSRD, proces raportowania niefinansowego powinien być poprzedzony szczegółową analizą kluczowych obszarów działalności danego przedsiębiorstwa w kontekście oceny jego potencjalnych i rzeczywistych wpływów, ryzyk i szans. Proces ten wymaga zaangażowania i analizy interesariuszy, czyli grup i osób wpływających na działalność spółki lub będących pod jej wpływem.

W obliczu wymagań dyrektywy CSRD, przedsiębiorstwa stają przed nowymi wyzwaniami. Jednym z nich jest analiza z interesariuszy.

Dlaczego jest kluczowa? Jak efektywnie ją zrealizować? Od czego rozpocząć? W niniejszym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania.

 

Od czego zacząć analizę interesariuszy?

Aby skutecznie rozpocząć proces dialogu, kluczowe jest zidentyfikowanie interesariuszy, którzy mają znaczący wpływ na działania spółki oraz określenie, jak i na kogo spółka oddziałuje. Mogą to być inwestorzy, najważniejsi dostawcy, pracownicy, klienci czy społeczności lokalne. Relacje z nimi muszą być zarządzane z największą uwagą i to te podmioty powinny być zaproszone do dyskusji w pierwszej kolejności.

Nie należy jednak lekceważyć takich grup jak lokalne media czy organizacje pozarządowe, które są mniej zaangażowane w działania spółki, ale posiadają potencjał wywierania na nią wpływu. Zapewnienie otwartego dostępu do informacji o naszych działaniach dla szerokiego spektrum odbiorców, poprzez aktualizacje informacji na stronie internetowej, w mediach społecznościowych czy poprzez newsletter, jest praktyką, która sprzyja budowaniu transparentności i zaufania.

 

Przygotowanie analizy interesariuszy

Kolejnym krokiem jest określenie metod i narzędzi konsultacji. Ważne, aby zorganizować przestrzeń na wymianę poglądów z kluczowymi interesariuszami, np. w formie paneli dyskusyjnych czy grup fokusowych i stworzyć platformę do dialogu i przedstawiania aktualnych wyzwań przedsiębiorstwa. Spotkania te umożliwią zebranie rekomendacji i sugestii dotyczących kluczowych obszarów, którymi powinniśmy się zająć w pierwszej kolejności. Dialogi przeprowadzone „na żywo” czy online mogą być wspierane ankietami. Ważne jest, by powstałe wnioski były rezultatem przemyślanej dyskusji i wymiany opinii.

 

Czym się kierować prowadząc dialog z interesariuszami?

Podczas planowania dialogu warto zastosować standardy AA1000, które nie tylko oferują wskazówki dotyczące identyfikacji i angażowania interesariuszy, ale również określają zasady efektywnego dialogu.

Pierwszą z nich jest zasada włączania, która mówi, że żadne kluczowe osoby czy podmioty nie powinny zostać pominięte w procesie dialogu, a działania firmy powinny opierać się na współpracy na wszystkich poziomach organizacji, włączając obszar zarządzania organizacją. Zasada istotności podkreśla konieczność otwarcia dyskusji na tematy ważne dla interesariuszy, wymagając od organizacji dostarczenia pełnych i wyczerpujących danych, aby umożliwić kompleksowy dostęp do wiedzy. Z kolei zasada odpowiedzialności zobowiązuje do reagowania na zgłaszane postulaty. Nawet jeśli nie uwzględnimy wszystkich, to zawsze powinniśmy wyjaśnić interesariuszom nasze decyzje. Najlepszą praktyką jest zakończenie procesu dialogu raportem, który zbiera i odnosi się do wszystkich zgłoszonych uwag. Dzięki temu interesariusze będą czuli, że ich opinie zostały potraktowane z należytą powagą i dokładnie przeanalizowane.

Przy poznawaniu zasad dialogu warto sięgnąć po Kodeks Konsultacji i Siedmiu Zasad Konsultacji, opracowany przez ekspertów we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.

Warto również zwrócić uwagę na zasadę dobrej wiary. W procesie dialogu możemy napotkać wypowiedzi, które są złośliwe, agresywne lub podważające wiarygodność naszej firmy. W takich sytuacjach kluczowa jest gotowość do zrozumienia innych punktów widzenia. Często za ostrymi słowami mogą kryć się: zainteresowanie dobrem wspólnym, pragnienie przejrzystości działań, czy potrzeba dostępu do informacji. Mając na uwadze, że „sytuacje trudne” mogą wystąpić, istotne jest również powierzenie prowadzenia dyskusji niezależnemu moderatorowi, aby zapewnić jej obiektywność i konstruktywność.

 

Korzyści z analizy interesariuszy

Analizę interesariuszy należy postrzegać jako istotny atut dla spółki, mogący znacząco przyczynić się do jej sukcesu. Zrozumienie priorytetów inwestorów i sektora finansowego jest decydujące dla zabezpieczenia przyszłego finansowania. Właściwe reagowanie na oczekiwania pracowników może wpłynąć na zatrzymanie najbardziej utalentowanych osób w organizacji. Adresowanie obaw lokalnej społeczności pozwala na uniknięcie protestów i kreowania negatywnego wizerunku w mediach. Otwartość na dialog może również ujawnić potencjał rozwojowy, który pozostałby niezauważony bez wskazań interesariuszy. Może on także pomóc w identyfikacji słabych punktów, bądź wzmocnić nasze atuty. Ostatecznie, efektywna komunikacja z interesariuszami może realnie wpłynąć na pozycję rynkową spółki i jej przewagę konkurencyjną. Zatem postrzegajmy interesariuszy jako kluczowych partnerów, którzy mogą znacząco przyczynić się do budowania przyszłości naszej organizacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej o procesie analizy interesariuszy?

Dołącz do „Programu rozwoju kompetencji ESG”, podczas pracy warsztatowej dowiesz się więcej na temat analizy interesariuszy i zobaczysz jakie są najlepsze praktyki rynkowe w tym obszarze.

wróć do wszystkich wpisów