Ranking narzędzi raportowania ESG 2024

Ranking narzędzi 2024 strona logo

Pierwszy w Polsce "Ranking narzędzi raportowania ESG 2024” prezentuje listę sprawdzonych rozwiązań, które podnoszą efektywność raportowania zrównoważonego rozwoju zgodnie z dyrektywą CSRD oraz standardami ESRS.

Celem inicjatywy jest dostarczenie firmom raportującym, doradcom oraz audytorom kompleksowego zestawienia narzędzi do raportowania ESG, które wspiera digitalizację tych procesów i podnosi ich jakość.

Organizatorem projektu jest firma CSRinfo, specjalizująca się w edukacji i doradztwie, która na co dzień wspiera duże i notowane spółki we wdrażaniu standardów ESG, przyczyniając się do ich sukcesu biznesowego.

Partnerem Rankingu jest Polskie Stowarzyszenie ESG, zrzeszające liderów zrównoważonej transformacji – firmy, organizacje, instytucje oraz samorządy, które aktywnie promują i wdrażają zasady ESG, działając na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Ranking narzędzi raportowania ESG 2024
Nazwa narzędzia
SmartHead
Diaphane
IBM Envizi
Envirly
Greenomy
APlanet
Velma ESG
PWC ESG Managment Solution
1 miejsce
2 miejsce
3 miejsce
4 miejsce
5 miejsce
6 miejsce
7 miejsce
8 miejsce
35 pkt.
33 pkt.
32,5 pkt.
31,5 pkt.
30,5 pkt.
29 pkt.
28,5 pkt.
24 pkt.
Doświadczenie użytkownika
Łatwość i intuicyjność obsługi
Czytelność i estetyczność layoutu
Polska wersja językowa
Liczba wersji językowych
Dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami -zgodność ze standardami WCAG
Możliwość pobrania aplikacji na telefon
Funkcjonalności
Obsługuje standard ESRS
Raportowanie dla grup kapitałowych (tworzenie hierarchii podmiotów i osób z różnymi dostępami danych)
Dostęp do narzędzia dla wielu użytkowników jednocześnie
Dostęp dla użytkowników spoza organizacji raportującej
Śledzenie zmian
Automatyczne zapisywanie wprowadzonych danych
Wprowadzanie załączników (pliki pdf, excel, ppt, etc.)
Dostęp do danych z lat poprzednich
Format i edytowalność wygenerowanego pliku
Tagowanie treści
Funkcje automatycznych kalkulacji wyliczeń w przypadku wzorów wymaganych przez ESRS
Funkcja sugerowania treści niezbędnych do prawidłowego wypełnienia dokumentu
Integracja z innymi systemami
Bezpieczeństwo
Obsługa użytkownika
Wsparcie techniczne
Obsługa w języku polskim
Możliwość bezpłatnego przetestowania narzędzia przez klienta
Przeszkolenie klienta
Koszt
Koszt narzędzia
$
$$
$$$
$
$$
$$
$
$$
Inne
Inne wyjątkowe wyróżniające funkcjonalności w narzędziu
Zapewnienie dostępu do demo na potrzeby Rankingu
Indywidualna dodatkowa ocena konsultanta testującego

Jak CSRinfo może pomóc Ci w doborze narzędzia?

W CSRinfo zajmujemy się sprawozdawczością zrównoważonego rozwoju na co dzień. Przeprowadzamy klientów przez najtrudniejsze etapy procesu raportowania ESG, jak:

  1. Uruchomienie projektu. Jesteśmy firmą, która dzięki doświadczeniu i wypracowanej metodyce, pomoże Ci zbudować realistyczny harmonogram działań, wybrać pracowników do projektu, zarządzać ryzykami w projekcie i zapewnić ciągłość komunikacji.
  2. Ocena podwójnej istotności. Przeprowadzimy Cię przez wieloetapowe badanie podwójnej istotności zgodnie ze standardem ESRS 1 oraz wytycznymi wdrożeniowymi EFRAGu (IG1).
  3. Dobór ujawnień. Uzgodnimy z Tobą listę ujawnień i ich metodykę, dzięki czemu będziesz wiedział/a co raportować.
  4. Gromadzenie danych. Po analizie potrzeb firmy, wybierzemy dla Ciebie propozycję 2 narzędzi i przedstawimy ich działanie oraz skontaktujemy z dostawcami. Decyzja o wyborze będzie Twoja, natomiast w nas znajdziesz partnera, z którym będziesz mogła/mógł omówić wątpliwości. Dostawca narzędzia to ważny partner w procesie raportowania zarówno dla firmy raportującej jak i doradcy i audytora.
  5. Opracowanie i weryfikacja treści sprawozdania. Przygotujesz przy naszym udziale wzorcowe sprawozdanie zrównoważonego rozwoju, które będziesz mógł/mogła powtarzać co roku. Twoja spółka zyska samodzielność w tym zakresie.
  6. Audyt (atestacja). Z nami zyskasz dokumentację dla audytora i odpowiedni opis tego procesu. Możemy służyć Ci wsparciem przy audycie.

 

    Pomożemy Ci wybrać narzędzie raportowania ESG dla Twojej firmy

    Chcesz się z nami skonsultować i poznać naszą opinię, które narzędzie najlepiej spełni wymagania i potrzeby Twojej firmy? A może masz inne pytania dotyczące raportu ESG? Porozmawiaj z naszym konsultantem w ramach bezpłatnej konsultacji. Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia terminu.

    Jak Ranking może pomóc Ci w wyborze narzędzia?

    1. Na początku zweryfikuj jakie systemy gromadzenia danych są dostępne w Twojej firmie. Być może część danych liczbowych ujęta w punktach danych ESRS jest dostępna bezpośrednio z własnych systemów. To pozwoli Ci określić potrzeby dot. zewnętrznego narzędzia.
    2. Zapoznając się z tabelą Rankingu, widzisz funkcjonalności na jakie my zwróciliśmy uwagę – zaznacz te które są dla Ciebie najważniejsze. Warto zebrać dodatkowe potrzeby ze swojej organizacji i informacje jak chciałbyś/ałabyś aby to narzędzie funkcjonowało i jakiej pomocy potrzebujesz przy wdrożeniu.
    3. Mimo, że funkcjonalność jest dostępna, to forma jej dostarczenia bardzo różni się w zależności od narzędzia. Dlatego wybierz 2 dostawców i spotkaj się z nimi. Każdy z dostawców narzędzi ma przygotowaną prezentację, która pokaże Ci jak narzędzie funkcjonuje.
    4. Upewnij się co znajduje się w wersji „standardowej” obsługi dla Ciebie.
    5. Pamiętaj, narzędzie nie zrobi za Ciebie badania podwójnej istotności, nie przygotuje całego raportu etc. Natomiast pomoże w dokumentacji, agregacji danych, śledzeniu zmian, tagowaniu, generowaniu treści. I to jest bardzo dużo.

    Jak przygotowaliśmy Ranking?

    metodyka rankingu narzędzi ESG 2024 wykres

     

    1. Identyfikacja

    W Rankingu zostały wzięte pod uwagę narzędzia, które:

    – zostały zgłoszone przez społeczność ESG, zgodnie z otwartą komunikacją na webinarach, social mediach CSRinfo, poprzez partnerów rynkowych jak Polskie Stowarzyszenie ESG,

    – zostały zgłoszone przez dostawców narzędzi,

    – zostały zidentyfikowane w drodze researchu przez CSRinfo Team.

    W tej edycji spłynęło do nas 48 wskazań dot. narzędzi. 20 narzędzi zostało wskazanych przez naszą społeczność i samych dostawców a 28 zostało zidentyfikowanych przez research CSRinfo.

    2. Kwalifikacja

    Na etapie kwalifikacji sprawdzaliśmy czy zgłoszone, zidentyfikowane narzędzia dotyczą raportowania ESG. Narzędzia, które zbierały wyłącznie dane cząstkowe np. środowiskowe, dane od dostawców lub w inny sposób wspierają firmy nie zostały uwzględniane w Rankingu.

    3. Dostęp

    W celu zaproszenia do wzięcia udziału w Rankingu skontaktowaliśmy się ze wszystkimi dostawcami drogą mailową. To pozwoliło nam ocenić jeszcze charakter narzędzia (i niektóre się nie zakwalifkowały) oraz responsywność dostawców (część z nich nie przesłała nam informacji zwrotnej).

    4. Ocena

    Etap ten był realizowany przez konsultantów CSRinfo. Składał się z kilku kroków:

    1. Ankieta: Dostawcy narzędzi wypełnili ankietę, w której opisywali szczegółowe aspekty swoich produktów, co pozwoliło na uzupełnienie oceny o bardziej specyficzne informacje.
    2. Prezentacja narzędzia: Każdy z dostawców miał możliwość przedstawienia funkcji i możliwości swojego narzędzia podczas prezentacji online.
    3. Test demo: Sprawdzenie narzędzia na podstawie testów demo, które umożliwiły naszym konsultantom praktyczne zapoznanie się z funkcjonalnościami oraz sposobem użytkowania.

    Nasi konsultanci testowali wybrane narzędzia w ramach poniższych kryteriów. W zależności od kryterium, punktacja była w skali 0-1, 0-2 lub 0-3.

    I. Doświadczenie użytkownika

    II. Funkcjonalność

    III. Standard obsługi klienta

    IV. Podanie kosztu narzędzia dla firmy. Firma zyskiwała punkt, jeśli ujawniła koszt standardowego wdrożenia dla hipotetycznych firm (jednej bądź obu):

    a) zatrudniającej 750-1000 pracowników, działającej na rynku europejskim, posiadającej 5 zakładów w Polsce
    b) zatrudniającej co najmniej 20 000 pracowników, mającej spółki przynajmniej w 10 krajach

    5. Ogłoszenie wyników

    Wynik Rankingu prezentowany jest na dedykowanej stronie www. Prezentujemy 8 rozwiązań, które otrzymały najwyższą punktację.

    6. Komunikacja wyników

    Dostawcy narzędzia mogą przez rok posługiwać się oznaczeniem graficznym „Ranking narzędzi raportowania 2024”, które mówi o zajęciu pozycji w TOP8 w Rankingu.

    Przygotowaliśmy tę etykietę, by ułatwić wyróżnienie się narzędziom, które przystąpiły do Rankingu, poświęciły nam czas, udostępniły narzędzie w dobrej wierze i podzieliły się w transparenty sposób informacjami o swoich rozwiązaniach.

     

    Ranking narzędzi ESG 2024 logo

    Chcesz wiedzieć więcej o raportowaniu ESG?

    Pamiętaj, samo narzędzie to nie wszystko. Zdobądź wiedzę, która pomoże Ci przygotować raport ESG na poziomie mistrzowskim – dowiedz się więcej o kursie Mistrzowski Raport ESG.

    uśmiechnięta businesswoman z kciukami podniesionymi do góry