Ikona Zegara 2min.

drewniany napis ranking na drewnianym stole obol leży świecąca żarówka

05.09.2024

Ranking narzędzi raportowania ESG 2024

Ruszyliśmy z pracami nad Rankingiem Narzędzi Raportowania ESG. Partnerem pierwszej edycji jest Polskie Stowarzyszenie ESG. Dowiedz się więcej.

Jaka jest idea rankingu?

Celem inicjatywy jest udostępnienie wszystkim zainteresowanym stronom: firmom raportującym, doradcom, audytorom, zestawienia narzędzi raportowania ESG, co wesprze ich w procesach digitalizacji raportowania ESG i podniesie jego jakość.

 

W CSRinfo zajmujemy się raportowaniem zrównoważonego rozwoju od początku działania firmy, tj. 2007 roku. Nasz zespół towarzyszy raportującym na co dzień i widzę palącą potrzebę wprowadzenia rozwiązań cyfrowych dla raportowania, w szczególności dot. gromadzenia i przepływu danych ESG. Dlatego by pomóc raportującym i wesprzeć naszą społeczność podjęliśmy prace nad pierwszym w Polsce (i prawdopodobnie Europie) rankingiem narzędzi służących raportowaniu zrównoważonego rozwoju.

 

Liliana Anam

CEO, CSRinfo

Kto jest organizatorem rankingu?

Organizatorem i sponsorem projektu jest CSRinfo, firma edukacyjno-doradcza, która na co dzień pomaga dużym i notowanym spółkom we wdrażaniu standardów ESG, a tym samym w osiągnięciu sukcesu biznesowego.
Partnerem rankingu jest Polskie Stowarzyszenie ESG, gromadzące liderów zrównoważonej transformacji: firmy, organizacje, instytucje, jednostki samorządu terytorialnego, które aktywnie wdrażają idee ESG, działają w duchu zrównoważonego rozwoju.

Kto może wziąć udział w rankingu?

Ranking obejmuje narzędzia pozwalające na przygotowanie sprawozdania nt. zrównoważonego rozwoju zgodnie z dyrektywą CSRD i ustawą o rachunkowości. Udział w rankingu jest bezpłatny.

Jakie są etapy rankingu?

Etap 1. Identyfikacja narzędzi do rankingu

W pierwszej edycji rankingu brane są pod uwagę narzędzia, które:
– zostały zgłoszone przez społeczność ESG, zgodnie z otwartą komunikacją na webinarach, social mediach CSRinfo, poprzez partnerów rynkowych jak Polskie Stowarzyszenie ESG

– zostały zgłoszone przez dostawców narzędzi

– zostały zidentyfikowane w drodze researchu przez CSRinfo Team

 

Etap 2. Kwalifikacja zidentyfikowanych narzędzi

Na tym etapie sprawdzamy czy zgłoszone, zidentyfikowane narzędzia dotyczą raportowania ESG. Narzędzia, które zbierają wyłącznie dane cząstkowe np. środowiskowe, dane od dostawców lub w inny sposób wspierające firmy nie są uwzględniane w tym rankingu.

 

Etap 3. Kontakt z dostawcami narzędzia

Kontaktujemy się z właścicielami narzędzi by potwierdzić udział w rankingu oraz uzyskać dostęp do informacji o narzędziu i wersje do przetestowania.

 

Etap 4.  Ocena narzędzi

Konsultanci CSRinfo Team oceniają i testują narzędzia wg 3 grup kryteriów:
a. doświadczenia użytkownika,
b. funkcjonalności,
c. standardów obsługi.
Sprawdzamy takie kwestie jak np. dostępność polskiej wersji językowej, bezpieczny dostęp do narzędzia dla użytkowników spoza organizacji raportującej np. audytora czy konsultanta, dostępne kanały wsparcia w przypadków problemów etc.

 

Etap 5. Ogłoszenie wyników

Wynik rankingu zostanie przedstawiony na dedykowanej stronie rankingu. Prezentacja rankingu będzie obejmowała kryteria i wyniki uzyskane w każdym z kryteriów. Taka transparentna prezentacja ułatwi raportującym podejmowanie decyzji, a jednocześnie w kompleksowy sposób zaprezentuje narzędzia.

W pierwszej edycji rankingu planujemy zaprezentować wyniki 10 rozwiązań, które otrzymały najwyższą punktację. Przewidujemy również wyróżnienia ze względu na specyficzne funkcjonalności czy dostosowanie do pewnych grup raportujących.

 

Ogłoszenie wyników I edycji Rankingu Narzędzi Raportowania ESG nastąpi 13 listopada 2024 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie podczas wydarzenia organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie ESG.

 

Kontakt:

Jeśli masz pytania dotyczące inicjatywy prosimy o kontakt na email: reportingtools@csrinfo.org 

wróć do wszystkich wpisów