Ikona Zegara 3min.

wzniesione ku niebu ręce trzymające flagi UE

03.03.2025

Pakiet Omnibus

Przygotowaliśmy dla Ciebie materiał do pobrania, w którym prezentujemy zestaw zmian Omnibusa dla dyrektywy CSRD oraz Taksonomii oraz terminy jego wprowadzenia. W najtrudniejszej sytuacji niepewności prawnej są jednostki kwalifikowane jako duże w ramach obecnej dyrektywy. Dla nich przygotowaliśmy możliwe scenariusze działania.

26 lutego 2025 Komisja Europejska zaprezentowała propozycje w ramach podnoszenia konkurencyjności Europy i kontynuacji transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju. Część z tych propozycji znanych pod nazwą „Omnibus” wprowadza zmiany w sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.

    Pobierz materiał podsumowujący zmiany dot. dyrektywy CSRD i unijnej Taksonomii.

    Wypełnij formularz poniżej, aby otrzymać materiał.

     

    Omnibus w 5 punktach:

    1. Dwuletnie przesunięcie, do 2028, obowiązku sprawozdawczości dla spółek, które są zobowiązane do raportowania od 2026 lub 2027 wg obecnej dyrektywy CSRD.
    2. Podwyższenie kryteriów, a tym samym ograniczenie o 80% liczby spółek podlegających obowiązkowi raportowania sprawozdań zrównoważonego rozwoju. Spółki, które miałyby raportować powinny liczyć powyżej 1000 pracowników i notować obroty powyżej 50 mln EUR lub sumę bilansową powyżej 25 mln EUR.
    3. Ograniczenie obowiązku sprawozdawczości unijnej taksonomii do dużych podmiotów – powyżej 1000 pracowników, obroty netto powyżej 450 mln EUR, przy zachowaniu możliwej dobrowolności dla innych podmiotów. Uproszczenia w zakresie kryteriów i wymaganych formatów ujawnień taksonomicznych. Tutaj znajduje się materiał dot. taksonomii, masz 4 tygodnie na wyrażenie swojej opinii w ramach otwartych konsultacji.
    4. Ograniczenie wymogów należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju ujętych w dyrektywie CSDDD do bezpośrednich partnerów biznesowych, zmniejszenie częstotliwości ocen i monitorowania, usunięcie warunków odpowiedzialności cywilnej.  Odroczenie stosowania wymogów o 1 rok (do 2028 r.).
    5. Zwolnienie małych importerów z obowiązków CBAM, poprzez wprowadzenie nowego łącznego rocznego progu CBAM w wysokości 50 ton na importera. Przy czym to uproszczenia poprzedza przyszłe rozszerzenie CBAM na inne sektory ETS i towary pochodne.

     

    Dodatkowo przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze 2 inicjatywy.

    Do 10 marca 2025 możesz zadać nam pytanie dot. omnibusa, Twoje pytanie

    12 marca 2025 (środa), godz.10:00 możesz wziąć udział w webinarze, na którym już pochylimy się nad szczegółami omnibusa i tego co oznacza dla duży firm, mśp i sektora finansowego. Rejestracja tutaj: https://esgwspolce.csrinfo.org/

     

      Pobierz materiał podsumowujący zmiany dot. dyrektywy CSRD i unijnej Taksonomii.

      Wypełnij formularz poniżej, aby otrzymać materiał.

       

      wróć do wszystkich wpisów