Ikona Zegara 3min.

uczestnicy studiów, siedzący na sali i rozmawiający

27.06.2024

„Manager ESG / CSR. Zrównoważony rozwój i ESG", podsumowanie jubileuszowej edycji studiów podyplomowych.

10. jubileuszowa edycja studiów podyplomowych „Manager CSR. Zrównoważony rozwój i ESG", organizowanych przez CSRinfo oraz Collegium Civitas za nami! Dla nas był to szczególny moment, który nie tylko podkreśla dekadę w edukacji managerów CSR/ESG, ale również wyznacza nowy etap w rozwijaniu naszego kierunku oraz kompetencji niezbędnych w dzisiejszym biznesie.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja była wyjątkowa pod wieloma względami. Jak zawsze, studenci mieli okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez ekspertów z różnych branż, co pozwoliło im na zdobycie praktycznych umiejętności i wiedzy niezbędnej do skutecznego zarządzania zrównoważonym rozwojem w swoich organizacjach. Wprowadziliśmy też konieczne zmiany – program został wzbogacony o nowe regulacje w zakresie ESG, a sam kierunek zmienił nazwę na „Menedżer ESG. Zrównoważony rozwój w biznesie”.

10. edycja studiów w liczbach

infografika pozioma niebieskie koła pigułki białe ikony studia zegar wykładowca studenci przedmioty

Nowy standard raportowania – przejście na ESRS

Dotychczas program studiów opierał się na standardzie raportowania GRI (Global Reporting Initiative), który przez lata stanowił fundament zrównoważonego raportowania. Od tej edycji wprowadziliśmy jednak nowy standard ESRS (European Sustainability Reporting Standards), który jest odpowiedzią na rosnące wymagania i oczekiwania wobec firm w zakresie zrównoważonego rozwoju w Europie. Przejście na standard ESRS pozwoli naszym absolwentom lepiej odpowiadać na wyzwania rynku i sprostać regulacjom, które kształtują przyszłość raportowania zrównoważonego rozwoju.

Manager ESG – zawód przyszłości

Współczesny rynek pracy coraz bardziej docenia rolę managera ESG. Zarządzanie kwestiami środowiskowymi, społecznymi i ładu korporacyjnego (ESG) staje się nie tylko pożądaną, ale wręcz niezbędną kompetencją w biznesie. Managerowie ESG odpowiadają za budowanie i wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju, zarządzanie ryzykami związanymi z ESG oraz komunikację tych działań do interesariuszy. To oni stoją na czele inicjatyw, które pomagają firmom sprostać oczekiwaniom inwestorów, klientów i regulatorów, jednocześnie przyczyniając się do tworzenia bardziej odpowiedzialnych i zrównoważonych modeli biznesowych.

Jeśli chcesz zdobyć kompetencje przyszłości w dynamicznie rozwijającym się obszarze zarządzania zrównoważonym rozwojem i ESG, zapraszamy Cię na nasze studia podyplomowe „Menedżer ESG. Zrównoważony rozwój w biznesie”. Nauczymy Cię jak przełożyć najnowszą wiedzę z obszaru odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju na praktyczną, codzienną pracę managera ESG w organizacji.

Poznasz najważniejsze zagadnienia z takich obszarów jak:

  • zarządzanie strategiczne ESG w organizacji w kontekście nowych regulacji i oczekiwań rynku,
  • zarządzanie ryzykami ESG i zrównoważonego rozwoju,
  • profesjonalne raportowanie ESG i zrównoważonego rozwoju zgodnie ze standardem ESRS,
  • komunikacja odpowiedzialnego biznesu,
  • zarządzanie interesariuszami.

Co o naszych studiach podyplomowych mówią uczestnicy?

Zaczynałam od początku i dla mnie to przede wszystkim zapoznanie z podstawami prawnymi, obszarami ESG, sposobów poszukiwania danych, wykorzystania do działań w obszarze ESG.

Wszystko dla mnie było nowe. Nie miałam wcześniej kontaktu z ideą zrównoważonego rozwoju. Nauczyłam się zagadnień raportowania, na co zwracać uwagę przy wdrażaniu ZR w organizacji, jakich błędów nie popełniać. ZR to bardzo szerokie pojęcie, wymaga współpracy z wieloma specjalistami w firmie. Należy ich mieć po swojej stronie.

Jak zarządzać ESG. Ilość działań, które należy zaplanować aby wdrożyć ESG jest ogromna natomiast studia pomogły mi te działania uporządkować i zaplanować krok po kroku.

Interpretowania zapisów prawnych, szerszej perspektywy dla każdego z zakresów ESG. Analizy istotności, mapowania interesariuszy, zasad komunikacji i pracy w grupie.

1. Jak podchodzić do tworzenia strategii ESG. 2. Gdzie szukać rzetelnych informacji. 3. Jak ważne są aspekty środowiskowe, społeczne i korporacyjne w życiu firmy. 4. Jak podchodzić do raportowania.

Dużo informacji na temat najnowszych regulacji – przede wszystkim dyrektywy CSRD, ESRS, ale także wiele wątków związanych z wdrażaniem ESG do firmy.

Czas studiów to okres przyswajania wiedzy wielu istotnych aspektów: znaczenia zrównoważonego rozwoju, przeprowadzania analizy i tworzenia raportów zgodnych z międzynarodowymi standardami. Zdobyłam wiedzę na temat globalnych regulacji i standardów ESG. Zrozumiałam, jak działalność przedsiębiorstw wpływa na społeczeństwo i środowisko oraz jak można minimalizować negatywne skutki poprzez odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Czym ogólnie jest ESG, jakie są dobre praktyki w raportowaniu, czym są ESRS, jak prawa człowieka mają się do zrównoważonego rozwoju.

Szerokie spojrzenie na kwestie ESG, kwestia raportowania, które będziemy musieli uzupełnić o własną analizę. Dużo teorii, ale i bezcennej praktyki poprzez case study czy ćwiczenia podczas zajęć dają dobrą bazę do dalszego zgłębiania tematu.

„Wiem, że nic nie wiem”. Studia przede wszystkim uzmysłowiły mi jak obszerna jest to materia i, że nie da się przygotować organizacji do raportowania samodzielnie. Potrzebny jest zespół entuzjastów.

Jak i gdzie szukać aktualnych informacji i jak poruszać się po przepisach prawnych związanych z ESG.

Każdy zjazd podnosił moją świadomość odnośnie ESG, zakresu tego tematu, niuansów, zrozumienia mniej znanych zagadnień.

Zrozumiałam regulacje prawne, nauczyłam się czytać ESRS. Większość zajęć pokazało mi ciekawe perspektywy na omawiane zagadnienia. Nauczyłam się też współpracy w grupie, słuchania innych.

Podczas studiów nauczyłam się nie tylko podstaw ESG, ale szeregu powiązań związanych z tym obszarem (prawa człowieka, zmiany klimatyczne, bioróżnorodność). Zdałam sobie sprawę jak duży to obszar oraz ile zależności za sobą niesie.

Dla kogo NIE są te studia?

Menager ESG. Zrównoważony rozwój i ESG – te studia NIE są dla Ciebie, jeśli:

  • chcesz skupić się wyłącznie na sprawozdawczości ESG i potrzebujesz przygotować raport. Te studia dadzą Ci wgląd w raportowanie, ale ich priorytetem jest przygotowanie do roli Managera ESG, a ta funkcja obejmuje więcej niż raportowanie. Jeśli interesuje Cię tylko raportowanie, zapraszamy na kurs „Mistrzowski Raport ESG” – 80 godzin wyłącznie na samo raportowanie zrównoważonego rozwoju według standardu ESRS.
  • Jeśli interesuje Cię wyłącznie zbudowanie planu dekarbonizacji i chcesz się nauczyć kalkulować ślad węglowy. W tym wypadku zapraszamy na szkolenie „Ślad węglowy i polityka klimatyczna”.
  • Jeśli masz w tej chwili znaczący projekt i bardzo możliwe, że nie będziesz miał/a czasu w weekendy, pomyśl o kolejnej edycji.
  • Nie lubisz pracować w grupie. Na studiach jest projekt zapewniający „real life experience” i wymaga on pracy w grupie.
  • Stresują Cię testy. W 11 edycji włączyliśmy testy podsumowujące obszary E, S, G.
  • Jesteś negatywnie nastawiony/a do tematyki, a na studia wysyła Cię pracodawca. Zamiast spędzać 160h na studiach przyjdź na szkolenie 1-dniowe lub porozmawiaj z pracodawcą.

Podsumowanie

Studia podyplomowe „Menedżer ESG. Zrównoważony rozwój w biznesie” realizowane przez CSRinfo w partnerstwie z Collegium Civitas są kierowane dla wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje w zakresie zarządzania zrównoważonym rozwojem oraz aktywnie odpowiadać na wyzwania związane z odpowiedzialnym biznesem i dążeniem do trwałego, pozytywnego wpływu na środowisko oraz społeczność.

Dziękujemy wszystkim wykładowcom, studentom oraz partnerom za wsparcie i zaangażowanie, które przyczyniły się do sukcesu tej edycji. Wierzymy, że nasi absolwenci będą liderami zmian, które przyniosą korzyści zarówno biznesowi, jak i całemu społeczeństwu.

REKRUTACJA

 

Dzięki współpracy z firmami partnerskimi, studenci mieli szansę przygotować strategie ESG na prawdziwych case studies, a firmy mogą zaaplikować przedstawione rozwiązania. Składamy podziękowania dla:

loga partnerów merytorycznych podczas studiów podyplomowych

 

Jeśli chcesz zgłębić temat roli menedżera ESG, zapraszamy do obejrzenia bezpłatnego webinaru „Zespół ESG”. Podczas części merytorycznej przedstawiamy skondensowaną wiedzę na temat roli menedżera ESG, budowy i funkcji zespołów ESG oraz struktury zarządzania tym obszarem. Dowiesz się, jak powinna wyglądać struktura zarządzania ESG, obejmująca funkcje nadzorcze, strategiczno-koordynujące oraz operacyjno-wdrożeniowe.

 

Kliknij i przeczytaj jak otrzymać dostęp do bezpłatnego webinaru.

wróć do wszystkich wpisów