Ikona Zegara 6min.

15.11.2016

Dlaczego warto zostać dyplomowanym Managerem CSR?

25 listopada startuje IV. edycja studiów podyplomowych Manager CSR na Collegium Civitas, realizowana we współpracy z CSRinfo. Celem studiów jest wyposażenie kadry menedżerów i specjalistów z przedsiębiorstw, jednostek administracji publicznej i organizacji społecznych w wiedzę i umiejętności niezbędne do sprawnego zarządzania procesami CSR w organizacjach i poszukiwane na polskim rynku kompetencje managera CSR.

REKRUTACJA JESZCZE TRWA. OSTATNIA SZANSA NA DOŁĄCZENIE DO GRUPY PRZYSZŁYCH, DYPLOMOWANYCH MANAGERÓW CSR.

O tym dlaczego warto studiować CSR, dlaczego warto wybrać akurat ten kierunek na Collegium Civitas oraz jak wiedza zdobyta na zajęciach przekłada się na dalszy rozwój kariery zawodowej opowiada Alicja Marcinek, absolwentka I. edycji studiów podyplomowych Manager CSR na Collegium Civitas, obecnie CSR Specialist w firmie Cognifide Polska.

ALICJO, UKOŃCZYŁAŚ I. EDYCJĘ STUDIÓW PODYPLOMOWYCH MANAGER CSR NA COLLEGIUM CIVITAS. SKĄD POMYSŁ NA TEN KIERUNEK? CO ZADECYDOWAŁO, ŻE WYBRAŁAŚ AKURAT STUDIA NA COLLEGIUM CIVITAS?

Społeczną Odpowiedzialnością Biznesu interesowałam się już od dłuższego czasu, poszukując swojej ścieżki kariery i rozwoju zawodowego, zdecydowałam, że chciałabym iść właśnie w tym kierunku. Porównując różne uczelnie, które mają w swojej ofercie studia z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju, uznałam, że program, który oferuje Collegium Civitas jest najbardziej dopasowany do moich wymagań. Szukałam uczelni, która stawia na zdobycie praktycznego doświadczenia, a nie przekazywanie samej wiedzy. Kierunek Manager CSR prowadzony przez CSRinfo był strzałem w dziesiątkę, spełnił wszystkie moje wymagania.

CO TWOIM ZDANIEM JEST NAJMOCNIEJSZĄ STRONĄ TYCH STUDIÓW? CO JE WYRÓŻNIA NA TLE INNYCH?

Najmocniejszą stroną studiów jest ich praktyczne podejście do zawodu managera CSR i spotkania z osobami, które na co dzień zajmują się zrównoważonym rozwojem. To oni dzielili się z nami swoim doświadczeniem, praktyczną wiedzą z czym wiążę się praca na takim stanowisku, dawali wskazówki oraz zwracali uwagę na wyzwania codziennej pracy. Dzięki temu mogłyśmy poznać profil managera CSR oraz co nas czeka gdy będziemy na takim stanowisku. Studia pozwoliły mi nie tylko na zdobycie solidnej wiedzy nt. CSR, ale także pokazały jak ten zawód wygląda w praktyce oraz w jak wielu branżach ma zastosowanie.

Już po pierwszych zajęciach byłam bardzo zadowolona ze sposobu ich prowadzenia, szerokiego spektrum poruszanych tematów, przygotowanego programu i gości, z którymi miałyśmy okazję się spotkać. Niezapomniana była też wizyta studyjna na lotnisku Chopina, dzięki niej mogłyśmy zwrócić uwagę na wiele aspektów zrównoważonego rozwoju, które są ważne w jego codziennym funkcjonowaniu.

CO NAJLEPIEJ WSPOMINASZ? KONKRETNE ZAJĘCIA? SPOTKANIE Z GOŚCIEM? CIEKAWE ZADANIE?

Naprawdę na każde zajęcia czekałam z niecierpliwością. Program sprawiał, że każdy zjazd był ciekawy, ich tematyka była zróżnicowana, wykłady były przeplatane warsztatami, pracą
w grupach. Często pracowałyśmy na prawdziwych case’ach firm, a nie wymyślonych przykładach. Chyba najbardziej zapadło mi w pamięć spotkanie z prof. Colinem Carlilem. Jego wykład pokazał, że społeczna odpowiedzialność biznesu i zrównoważony rozwój ma zastosowanie w każdej organizacji, niezależnie od jej profilu działalności.

Niezwykle interesująca była też dla mnie praca zaliczeniowa – przygotowanie raportu społecznego Warszawy. Zbieranie danych, opracowywanie ich, spotkania z przedstawicielami Urzędu Miasta – wszystko to sprawiło, że praca nad raportem była ciekawa, pełna wyzwań, ale przede wszystkim przekładała się na praktyczne doświadczenie, które wykorzystuję w swojej obecnej pracy.

CZY NA STUDIACH ZMIENIŁO SIĘ TWOJE MYŚLENIE O CSR CZY POGŁĘBIŁO TWOJĄ WIEDZĘ?

Studia zarówno pogłębiły moją wiedzę nt. CSR, jak i pokazały jego szerokie zastosowanie w wielu branżach. Dzięki spotkaniom z zaproszonymi gośćmi miałyśmy okazję poznać działania CSR największych firm w Polsce, uzyskać wiele rad i wskazówek “od kuchni”, które bardzo przydają się w codziennej pracy. Te studia to też doskonale miejsce do nawiązania znajomości w branży, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.

CZY SKOŃCZENIE TYCH STUDIÓW WPŁYNĘŁO NA DALSZE TWOJE DECYZJE ZAWODOWE?

Społeczną odpowiedzialnością biznesu zajmowałam się już wcześniej, ale ukończenie tego kierunku na pewno pozwoliło mi na dalszy rozwój i zdobycie doświadczenia w obszarach, w których wcześniej nie miałam okazji pracować, np. przy tworzeniu raportów niefinansowych.

W 2015 R. KIERUNEK MANAGER CSR NA COLLEGIUM CIVITAS OTRZYMAŁ NAGRODĘ I AKREDYTACJĘ W PROGRAMIE „STUDIA Z PRZYSZŁOŚCIĄ” ZA DOPASOWANY DO RYNKU PRACY, OCZEKIWAŃ I WYZWAŃ GOSPODARCZYCH PROGRAM NAUCZANIA. CZY DODATKOWY PUNKT W CV POMÓGŁ CI W POSZUKIWANIU PRACY? CZY I JAK WIEDZĘ ZDOBYTĄ PODCZAS STUDIÓW WYKORZYSTUJESZ W SWOJEJ PRACY?

Uważam, że dla wielu pracodawców i rekruterów taka informacja w  CV jest ważna i przyciągająca uwagę. W Polsce jest niewiele kierunków, na których można studiować CSR, więc taki punkt niewątpliwie przykuwa uwagę. Ale te studia to nie tylko dodatkowa pozycja w życiorysie, ale przede wszystkim gwarancja wiedzy i praktycznej znajomości CSR i zrównoważonego rozwoju.

Ze zdobytej wiedzy korzystam w codziennej pracy, a poznane dobre praktyki często są moim źródłem inspiracji. Studia te miały jeszcze jedną ważną funkcje – integracyjną. Nawiązane relacje pozwalają na kontakt z innymi specjalistami w branży, wymianę doświadczeń, praktyk czy pomysłów.

OPOWIEDZ NAM TROCHĘ O SWOJEJ PRACY. CZYM DOKŁADNIE ZAJMUJESZ SIĘ W FIRMIE? JAK WYGLĄDA TWÓJ STANDARDOWY DZIEŃ PRACY?

Od naszych gości często można było usłyszeć, że manager CSR to człowiek orkiestra. To określenie bardzo zapadło mi w pamięć i po ponad roku pracy na stanowisku specjalisty CSR mogę potwierdzić, że tak jest. Lubię to, że mój dzień jest bardzo różnorodny, nie ma tu miejsca na monotomię. Na tym stanowisku trzeba wykazywać się kreatywnością, łatwością w komunikacji, jak i dobrą organizacją pracy.

Każda inicjatywa wymaga przygotowania – musi wpisywać się w strategię firmy, angażować interesariuszy i posiadać konkretny cel. Ważnym aspektem jest komunikacja z innymi działami i przekonywanie do swoich pomysłów zarząd. Ale są też kwestie “ bardziej przyziemne” jak zbieranie danych do raportu CSR, analizowanie wskaźników, praca nad samym raportem.

JAKBYŚ MIAŁA PRZEKONAĆ W JEDNYM ZDANIU OSOBY NIEZDECYDOWANE, KTÓRE CAŁY CZAS ZASTANAWIAJĄ SIĘ CZY ZNAJDĄ CZAS NA DODATKOWE ZAJĘCIA TO CO BYŚ PORADZIŁA?

Studia manager CSR, to nie kolejny dyplom do szuflady, ale wiedza i praktyka, która przydaje się nie tylko w życiu zawodowym, ale także prywatnym – każdy z nas podejmując codzienne decyzje ma wpływ na zrównoważony rozwój.

DZIĘKUJEMY BARDZO ZA ROZMOWĘ.

INFORMACJE DODATKOWE

Masz dodatkowe pytania na temat studiów?

Sprawdź o co pytali nas kandydaci i uczestnicy poprzednich edycji: Studia podyplomowe CSR – III edycja i Wasze pytania

lub

Skontaktuj się z nami: Magdalena Obłoza, magdalena.obloza@csrinfo.org, 883 391 031

wróć do wszystkich wpisów