Ikona Zegara 5min.

3 RZECZY, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ PLANUJĄC BUDŻET CSR

Przed nami ostatni kwartał i intensywna praca nad realizacją zaplanowanych na 2016 rok działań. To jednocześnie również czas planów i budżetowania na kolejny rok. Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę planując budżet i rozwój CSR w kolejnym roku?

Artykuł prezentuje wskazówki dotyczące planowania i budżetowania działań CSR na kolejny rok niezależnie od typów projektów, które chcesz realizować.

Trzeci kwartał każdego roku ma nie tylko charakter urlopowy. Osiągnęliśmy półmetek działań i często mamy za sobą podsumowanie połowy roku. To jest dobry moment by usiąść z kartką papieru, kawą, herbatą, samodzielnie lub jeśli masz zespół to ze swoją drużyną i zastanowić się nad działaniami w perspektywie kolejnych 12 miesięcy.
Na dole artykułu zamieszczam proste narzędzie do ujęcia głównych projektów i działań, które może Ci w tym pomóc.

Pierwsza ważna sprawa, to sama technika planowania. Być może wystarczy Ci jedno spotkanie, a może kilka sesji konsultacji i analiza różnych ścieżek osiągnięcia podobnego celu. Po podstawowym planowaniu często pojawia się potrzeba zebrania dodatkowych informacji (np. ogólne rozeznanie dot. planowanego projektu, koszty, dane przemawiające za pozycją w budżecie itp.), które pozwolą Ci ocenić projekty i podjąć decyzje. Budżet CSR zazwyczaj jest szczegółowo prześwietlany. Dlatego planowanie działań rozwijających CSR wymaga nieraz szczególnej wnikliwości na tym właśnie etapie. Zazwyczaj po tym następuje przegląd planu po poprawkach i jego finalne zatwierdzenie.

Druga sprawa to kwestie, na które warto zwrócić uwagę już przy pierwszej sesji planowania:

#1 WYNIKI DZIAŁAŃ, PLANY I INTERESARIUSZE

1. Wyniki dotychczasowych działań tworzą bazę do wytyczania nowych. Podsumowując pół roku zapewne masz informację o tym, co się udało osiągnąć i gdzie jesteś w stosunku do założonego planu. Może jakieś działania zdecydowałaś/łeś wygasić, a może pojawiły się nowe pomysły.

Jeśli w organizacji funkcjonuje strategia zrównoważonego rozwoju, jesteś w bardziej komfortowej sytuacji niż Ci, którzy takiego kierunkowskazu jeszcze nie wypracowali. Wiesz konkretnie jakie cele musisz zrealizować.

2. Oprócz bieżących wyników działań warto przeanalizować długoterminowe plany firmy, wizję jej rozwoju i sprawdzić, na ile powinny one skorygować plan określany w skali najbliższego roku.

3. Jeśli szukasz pomysłów i inspiracji, zwróć uwagę na analizę trendów, na Cele zrównoważonego rozwoju 2015-30 ONZ, a jeśli jesteś z branży finansowej to na Annual CSR Outlook 2016.

4. Jeśli dysponujesz feedbackiem ze strony interesariuszy to również jest materiał, który należy wziąć pod uwagę. To także dobry moment na zastanowienie się, czy ten lub przyszłoroczny proces planowania działań nie powinien być wzmocniony poprzez jedną z metod angażowania interesariuszy i sprawdzania, jakie rekomendacje i opinie ma dla nas nasze otoczenie. Warto zwrócić uwagę na mapę interesariuszy i sprawdzić czy nasz plan przewiduje zaangażowanie kluczowych interesariuszy.

#2 EDUKACJA PRACOWNIKÓW

To jest punkt, na który zawsze, ale to zawsze warto zabezpieczyć środki. Jakość implementacji CSR jest uzależniona w pierwszej kolejności od świadomości i wiedzy pracowników. Przy planowaniu działań edukacyjnych warto wziąć pod uwagę różne grupy pracownicze, w zależności od Twoich i ich potrzeb.

Jeżeli któryś z celów strategii CSR wymaga zaangażowania szerszego grona, co jest najczęstszym scenariuszem, zastanów się na ile zwiększy się zaangażowanie wybranych pracowników, jeżeli zwiększysz ich wiedzę i stworzysz im przestrzeń do omówienia CSR z praktycznego punktu widzenia.

W zależności od punktu w jakim jest Twoja organizacja dzisiaj możesz potrzebować:

1. Szkolenia dla siebie lub głównych osób w Twoim zespole z tematów CSR. Być może zdecydujesz się bardziej zaangażować, wówczas możliwe są studia podyplomowe lub cykl kursów.

2. Warsztatów czy szkoleń dla konkretnych grup pracowników w Twojej firmie, np. związane z konkretnymi projektami operacyjnymi np. kodeksem dla dostawców (zakupowcy), marką zrównoważonego rozwoju (handlowcy), wdrożeniem wolontariatu (dział HR).

3. Szkolenia inspiracyjnego, rozwojowego, dla pracowników, którzy są szczególnie zaangażowani w rozwój tematyki CSR.

4. Spotkania informacyjnego/inspiracyjnego/dot. trendów dla kadry zarządzającej, które może prezentować wyniki firmy i jednocześnie pokazać firmę w szerszym kontekście zrównoważonego rozwoju.

5. E-learningu. Edukacja i komunikacja jest na dobrym poziomie, natomiast chcesz się upewnić, że docierasz do wszystkich pracowników, w tym nowych. Wówczas rozwiązaniem jest e-learning.

#3 KOMUNIKACJA DZIAŁAŃ

Komunikacja działań i postępów jest bardzo ważna w rozwoju CSR w firmie. Pokazuje, że firma nie tylko deklaruje konkretne wartości, ale również wkłada wysiłek w ich realizację. Nie ma co ukrywać, że pracownicy i otoczenie rozpoznają CSR firmy po zakomunikowanych im działaniach.

Jeśli będziesz komunikować wolontariat z tym będą kojarzyć w pierwszej kolejności odpowiedzialny biznes Twojej firmy. Jeśli skoncentrujesz się np. na głównych punktach strategii zrównoważonego rozwoju, to właśnie będą pamiętali.

Dlatego warto zastanowić się już na etapie planowania roku o linii komunikacyjnej. Pytania, które warto sobie zadać to:
1. Jaki przekaz chcesz kreować w danym roku?
2. Jaka grupa interesariuszy będzie szczególnie dla Ciebie ważna w tym roku?
3. Kogo w firmie musisz wesprzeć w komunikacji do wybranej grupy interesariuszy?
4. Czy warto zaplanować odrębny projekt związany z komunikacją?

PRZYDATNE INFORMACJE

1. Do pobrania formatka do rozpisania projektów
2. SWOT – metoda do oceny mocnych i słabych stron celów/projektów (strenghts, weaknesses, opportunities, threats)
3. ACES – metoda do oceny celów/projektów (achieve, conserve, eliminate, steer clear of)
4. Szkolenia otwarte CSRinfo i edukacja CSRinfo
5. Podyplomowe studia Manager CSR na Collegium Civitas (Warszawa)
6. Coursera – międzynarodowa platforma ze szkoleniami e-learningowymi, w tym dotyczącymi zrównoważonego rozwoju i CSR
7. Twój osobisty plan na dany rok jest równie ważny. Tutaj znajdziesz ciekawy artykuł o planowaniu.

Publikacje wymienione w treści artykułu

1. Cele zrównoważonego rozwoju 2015-30
2. Annual CSR Outlook 2016

A jakie są Twoje patenty dotyczące tworzenia budżetu i planów CSR na kolejny rok? Podziel się z nami na naszym FB.

Autor: Liliana Anam

wróć do wszystkich wpisów