Webinar "ESG w spółce. Jak przygotować raport ESG, żeby nie popełnić błędów?"
18.09.2024
bezpłatny zł
18.10.2022
1000 zł
Raportowanie danych niefinansowych weszło do kanonu sprawozdawczości firm m.in. za sprawą przyjęcia przez Unię Europejską w 2014 roku dyrektywy ws. ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodności (dyrektywa 2014/95/UE). Zgodnie z zapisami dyrektywy od 2017 roku firmy zobowiązane będą do ujawniania istotnych informacji dotyczących co najmniej kwestii środowiskowych, spraw społecznych
i pracowniczych, poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji i łapownictwu.
Zespół ds. Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw (organ pomocniczy Ministra Gospodarki) zlecił w 2015 roku Grupie Roboczej ds. monitorowania trendów CSR zbadanie możliwości przetłumaczenia ww. standardu na język polski. Koordynację Grupy powierzono Lilianie Anam (CSRinfo).
Pierwsze spotkanie Grupy odbyło się w lutym 2015 roku i wówczas rozpoczęto rozmowy z właścicielem standardu Global Reporting Initiative. W październiku 2015 roku zawiązano Partnerstwo na rzecz Tłumaczenia, którego członkowie sfinansowali projekt. Partnerzy Tłumaczenia rekrutowali się z Grupy roboczej. Są to: Ministerstwo Rozwoju, Deloitte, FOB, Grupa Lotos, KIBR i Provident Polska.
Jednocześnie GRI wymagało utworzenia tzw. Peer Review Committee (Komitet Nadzorujący Tłumaczenie), którego eksperci mieli nadzorować proces tłumaczenia. Pozycja ta była wolontarystyczna. W skład Peer Review Committee weszli:
Projekt koordynowało CSRinfo.
Standard GRI G4 został ogłoszony podczas konferencja „Raportowanie niefinansowe w Polsce”, której organizatorami byli: Ministerstwo Rozwoju oraz CSRinfo.
Wydarzenie miało miejsce 28 czerwca w Warszawie i zgromadziło przedstawicieli firm i instytucji szczególnie zainteresowanych raportowaniem niefinansowym w Polsce. Eksperci i uczestnicy wydarzenia dyskutowali m.in.
o tym, w jaki sposób spółki mogą przygotować się do zmian wymaganych przez dyrektywę unijną 2014/95/UE oraz jak międzynarodowy standard Global Reporting Initiative może pomóc im w wypełnieniu obowiązku raportowania danych niefinansowych. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 przedstawicieli firm i instytucji.
Na Standard składają się dwa dokumenty: Wytyczne GRI, które zawierają zasady raportowania i wskaźniki oraz Podręcznik stosowania Wytycznych.
Wytyczne oraz materiały z konferencji są dostępne w sekcji Materiały.
PREZENTACJA: PARTNERSTWO NA RZECZ TŁUMACZENIA STANDARDU GRI G4 NA JĘZYK POLSKI, LILIANA ANAM, CSRINFO
PREZENTACJA: RAPORTOWANIE NIEFINANSOWE W POLSCE – STATUS TRANSPOZYCJI DYREKTYWY 2014/95/UE, AGNIESZKA STACHNIAK, MINISTERSTWO FINANSÓW
18.09.2024
bezpłatny zł
27.06.2024
Bezpłatny dla firm należących do Programu Partnerstwa Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz członków(iń) Chapter Zero Poland – 0,00 zł
platforma ZOOM
19.06.2024
bezpłatny zł